Tid är ett märkligt fenomen, när man behöver den som mest bara försvinner den

Men det var väl klart att jag inte kunde somna, trots att jag borde varit trött. Jga låg och tänkte på kaffe och till sist gick jag upp och fixade en kopp, drack och sedan kunde jag somna.

Hann inte ens komma ur bädden innan jag fick telefon från min vän. Hon hade haft jätteont hela natten och försökt komma till vårdcentralen idag. Men icke då, alla akuttiderna var slut så hon fick väl ringa imorgon och kanske få en tid. Annars kunde hon ju beställa en tid och då var det någon veckas väntetid. Vad h..vete är det med svensk sjukvård! Så klagar de på att folk går till akuten istället för till vårdcentralen. Klart de gör, när man inte får komma dit. Förresten gör de ju inget på akuten heller annat än tar om samma blodprover gång på gång. Hon har åkt in med ambulans flera gånger senaste tiden.

Klockan hann bli tolv innan jag kunde börja plugga. Skulle vara på ett årsmöte i Huddinge på eftermiddagen så jag hade ganska kort tid. Några andra saker fick skjutas upp och ändras för att få ihop dagen. När jag sedan gjorde en sista koll om tid och plats för årsmötet fick jag se att man skulle anmäla sig senast den 4 mars. Jag ringde och fick då veta att det var fullt. Att man kan göra så med ett årsmöte är ju helt horribelt! Årsmöten ska vara öppna för alla medlemmar. Jag hade sagt till en av styrelsens medlemmar att jag skulle komma, men det hade hon förstås inte skrivit upp. Dessa tanter!!!
Jag var ju välkommen till mötet nästa år och jag svarade avmätt att det fick vi ju se om jag hade lust med. För varför ska man vara med i en förening där man till och med har anmälning till årsmöten. Suck! Hur som helst gav det mig en massa välbehövlig extratid.

Pluggade ett antal timmar, åt lite lunch och fortsatte sedan. Till sist klädde jag mig och tog med några saker när jag åkte för att titta på det Shurgardförråd jag hyrt för ett par månader. Jag har hyrt där ett flertal gånger sedan 2002.

När jag ändå åkte förbi IKEA i Barkarby passade jag på att äta två pizza slices och drack en kopp kaffe. Gick sedan in och köpte en USBc-sladd och en sådan där kontakt jag brukar kalla ”klump”. Den kan möjligen varit onödig, men helt klart behövde jag en sladd.

Åkte hem och la upp mjukmat, klädde mig i pyjamas och satte mig en stund i schäslongen. Pratade med B…t i Göteborg en stund och lyssnade sedan en stund på ljudbok. Egentigen borde jag pluggat men jag behövde avkoppling.


Bestämde mig för att försöka sova tidigt, men hur det går får vi väl se…

Det här inlägget postades i Livet. Bokmärk permalänken.

2 svar på Tid är ett märkligt fenomen, när man behöver den som mest bara försvinner den

  1. znogge skriver:

    Det är inte alltid helt lätt att söka vårt på rätt ställe. När jag vid ett tillfälle hade urinvägsinfektion blev det tre olika stopp innan jag blev emottagen. Vår vårdcentral hade absolut inte tid att ta ett urinprov så de skickade mig till akuten i lilla staden. På akuten blev de jättesura och berättade att vårdcentralen visste att de inte hanterade urinvägsinfektioner. Därifrån blev jag skickad till en jourmottagning i stora staden och där förbarmade de sig över mig. Suck, säger jag bara.

    Men hur kan det bli fullt på ett årsmöte? Det är väl öppet för alla medlemmar tänker jag. Har aldrig hört något liknande… Fördelen var väl att du fick lite tid att disponera till annat men irriterande ändå.

    Kram

  2. Kraka skriver:

    Nej, det där med att söka vård är ju rött hopplöst. Hon blir ju hemskickad varje gång med starkare och starkare värktabletter.

    Det där med att det blir fullt på ett årsmöte och att man ska föranmäla sig har jag aldrig hört förut. Hittar dock inget om att det skulle vara förbjudet att göra så. Men det låter formellt fel i mina öron. Jag har varit föreningsaktiv sedan jag var 14 år och aldrig varit med om något liknande.

    Sov gott!
    Kram

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *