Fem en fredag är ett bloggtema hos elisamatilda. Du kan läsa andras inlägg eller skriva ett eget.
Du deltar genom att svara på frågorna i din blogg (eller genom en kommentar om du inte har en blogg). Lämna gärna en kommentar här så jag och andra kan hitta in till dig och läsa dina svar. Glöm inte att länka till elisamatildas inlägg så fler kan ta del av Fem en fredag.
- Vilken vårblomma tycker du bäst om?
- Odlar du något, vare sig det är i trädgård, balkong eller inomhus?
- Hur skulle du vilja att din trädgård/balkong ser ut?
- Hur har du det med växter där hemma?
- Vilka färger tycker du bäst representerar våren?
- Känner mig frestad att svara: ”Den som jag ser först”. För lite så är det ju, jag blir glad när jag ser den första vårblomman. Oavsett vilken det är.
Men blåsippor har en egen plats i mitt hjärta. - Ja, jag odlar i min koloniträdgård. Vad och i vilken omfattning varierar efter ork och tid. Förra sommaren blev i stort sett en förlorad sommar då allt kretsade runt mina tänder. Det löjliga är att jag inte hade några besvär alls innan en rutinundersökning då man hittade varbildningar bland annat i käkbenet. Sedan hade jag desto mer problem.
- Jag önskar att jag hade tid och råd att ha en trädgård full av blommor och grönsaker.
- Jag har en växt, en Paraplyaralia, som jag köpte samma dag som F och jag åkte hem från sjukhuset när han var en vecka. I övrigt har jag konstväxter, många växter.
- Gult, blått och vitt. Gult, den första tussilagon, blå blåsippor och hela hav av blå skilla och fantastiska vitsippsbackar.
Mysigt med kolonilott, sitta fika och räkna fjärilar på sommaren. Det gör jag i vår lilla bergsträdgård, har lite vitsippor.
Att sitta ute med en fika är alltid skönt för själen.
Inte lätt att välja alltid… finns många vackra vårblommor. Så kul att ha en kolonilott, förstår att den ger mycket glädje, avkoppling å lugn ro å frid i själen!
Ha en fin fredag!
Ja, det är min plats på jorden. Jag älskar att bo där på sommaren.
Tack! Det blev en jobbig fredag, men nu är den över och jag hoppas lördag och söndag blir lugnare och bättre. Men min patient var klart förbättrad när jag lämnade över till natten så något bra gjorde jag kanske trots allt. Men jag är så trött…
Natti nattti!
Det låter så mysigt men en koloniträdgård (säger hon som lägger noll tid på den egna vanliga trädgården…). I Västerås, där jag växte upp, gick vi alltid hundpromenader bland kolonilotterna längs med Svartån och det var, och är fortfarande, otroligt idylliskt.
Ska försöka göra ett ryck i sommar och få lite ordning i trädgården.
Ha en fortsatt bra helg!
Jag är benägen att hålla med dig – det spelar inte så stor roll vilken vårblomma det är, den första är bäst.
Hoppas att det går bättre med odlingarna i din koloniträdgård i år.
Det är verkligen imponerande att du har hållit liv i paraplyaralian i så många år!!
Ha en fin helg!
Kram, Ingrid
Tack! Jag hoppas få vara frisk i sommar och ha mer ork. Planer har ja i alla fall…
Ha en fortsatt bra helg!
Kram