One step at a time

Det solade upp lite smått medan jag drack morgonkaffe. Hade gått upp halv sex efter att legat och dragit mig ett tag, läst nyheter och försökt känna mig redo för en ny dag. Det var kallt, bara 12 grader ute. Inne var det 20, vilket ju egentligen inte är kallt, men jag frös.

Vanliga morgonrutiner med kaffe, frukost till katterna och mig själv. Sedan gick jag, trots att jag var väl medveten om att jag inte hade tid, och la mig ett tag till. Sov inte, men vilade. Tror att det är det jag behöver mest nu. Vet vad jag måste få gjort men drar jag upp tempot nu kommer jag att krascha. Är så trött!

När jag gick upp gjorde jag kaffe, tog ett par fyllda kex och lyssnade på Göran Rosenbergs sommarprogram.

Klädde mig och gick ut och rensade tistlar. Fick ihop en hel säck. Sedan var jag tvungen att ge mig av hemhem. Var där en stund, tog sedan T-banan och Tvärbanan. Skulle klippa mig på eftermiddagen och ville hinna äta först.

Fiskburgare och en alkoholfri öl. Precis vad jag behövde. Livet är inte på min sida just nu. Hade fått sms från min svägerska igen med en massa krav. Med utropstecken efter var och ett av dem och med deadline för  vart och ett av dem. Det är inget nytt att hon gör så, men jag mår allt mer dåligt för varje gång. Just nu är jag så stressad ändå med tusen saker som måste göras men hon saknar helt förmåga att förstå att jag också har ett liv som måste levas och fungera. Det är ingen idé att försöka få henne att förstå. Har försökt och då blir hon skogstokig och bara skriker åt mig.

Gick ner till min frisör. Vet inte om de är ett par som har salongen, hon friserar kvinnor och han män. Kanske är de bara vänner… vad vet jag. Idag hade de hunden med sig, den har jag inte sett tidigare. Men när jag tittade efter så hade den både en filt och leksaker i hörnet.

Stor och snäll vovve som jag fick klappa. Sedan gick den och la sig.

Jag ville bli klippt riktigt kort och blev nöjd med min nya frisyr. Eller nya, nygamla kan man väl säga för jag har klippt mig så  här kort många gånger.

Efteråt åkte jag hemhem, men bestämde mig snabbt för att åka hem till stuga och katterna. Jag blir så matt och energitömd av svägerskans krav och beteende mot mig.

När jag kom hem gick jag och la mig, hade en hemsk halsbränna, och somnade. F ringde och väckte mig och vi pratade en bra stund. Sedan fick pojkarna kvällsmat och jag gick ut och hämtade vatten. Gjorde kaffe och satte mig vid bordet. Lyssnade på ljudbok medan jag drack kaffet.

Det här inlägget postades i Livet, Stugan, vår egen korkek. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *