Antingen eller…

Den danske filosofen Søren Kierkegaard skrev en bok som gavs ut 1843 som på svenska heter Antingen eller. Jag läste den när jag var i övre tonåren så jag ska inte ens försöka återge innehållet. Men det jag minns tydligt var att han radade upp ett antal saker i livet som man kommer att ångra oavsett vad man väljer att göra. Där är jag just nu.

Jag fick alltså frågan om jag kunde jobba som igår. Jag svarade då att det kunde jag inte eftersom jag hade kurs, men sa att jag kunde jobba på tisdagen. Hade nog en svag förhoppning om att det inte skulle vara någon brist då. Hur jag nu kunde komma på den idén. Det saknas folk i stort sett varje dag. Ofta avhjälpt med att ordinarie personal, och ibland timanställda, jobbar dubbla pass. Med dubbelt pass menas 7-21:30, det man envisas med att kalla jobba hela dagen. Till skillnad från den som bara jobbat åtta timmar och därmed bara arbetat halva dagen. Suck!

Hur som helst så var mitt dilemma att jag har inte tid, jag är i verklig tidsnöd. Samtidigt så behöver jag pengarna. Nu mer än någonsin. Suck igen!

Hade svårt att sova inatt, låg och funderade på hur jag ska hinna allt som bara måste göras. Folk som säger ”det finns inget som heter måste” vet inte vad de pratar om. Ibland (läs alltid) blir jag trött på dessa hurtiga floskler. Suck!

Till sist somnade jag väl trots allt och sov faktisk fyra timmar och tre kvart. Helt okej faktiskt, mer kan man inte begära i bråda tider. När allt är klart ska jag sova ett helt dygn.

Gick upp, drack kaffe, åt två Falu rut med ost och serverade kattfrukost. Jodå, katterna fick sin frukost före mig. Det är aldrig någon idé att försöka smita före i kön.

Jobbade med textanalysen och fick klart för mig hur jag ville skriva slutversionen. Bestämde mig för att låta den ”ligga till sig” lite i själens skrymslen till efter jobbet. (Det här skulle kunnat vara en ”lustighet” eftersom just texten handlar om själen och själens odödlighet).

Pratade med F i telefon och drack sedan ytterligare en kopp kaffe. Plockade ihop ett och annat inför min vistelse på jobbet. Sedan var det dags att åka.

Körde upp bilen till min port och bar in lådorna jag köpte igår, det var lite behändigt att slippa bära dem uppför garagetrappen. Sedan åkte jag för att tisdagsshoppa. Inte för att jag skulle ha så mycket, men jag behövde ost och hushållspapper. Passade även på att köpa kvällslunchmat. Det fick bli en plocksallad, en sådan där man själv lägger upp i en förpackning och sedan väger den. Jag tycker så mycket om de där salladerna där man kan blanda fritt. Givetvis valde jag bara köttfritt. Det är ju fastetid.

På jobbet fick vi en genomgång av Arctic sun, en kylapparat som används vid hjärtstopp för temperaturreglering eller vid hög feber som inte svarar på Paracetamol.
Det är en väldigt lättanvänd apparat om man jämför med äldre maskiner. Jag har sett att den används, men inte själv haft någon patient som haft den. Tror även att jag fått en genomgång av den i Jönköping. Det som var lite jobbigt var att hon som visade den, och alltså kom från företaget som säljer apparaten, hällde upp skålar med godis åt oss. Men jag var så ståndaktig. Det är ju fastetid och jag äter inte kött, dricker inte alkohol, äter inte kaffebröd och inte godis. Fastan varar till påskdagen.

Jag var på isoleringssal idag också, men det fungerade bra och stressfritt. Man får vara glad för det lilla här i världen.

När jag åkte hem pratade jag med F i telefon och vi kom överens om att jag skulle ringa när jag var hemma och sedan följa med på en promenad med Snufflan. Jag var trött, men det var trevligt att ses en stund trots allt och även om jag frös så var det skönt att röra på mig.

När jag kom hem till mig väntade två hungriga pojkar och jag serverade kvällsmat. Det är mest Kingston som bryr sig om mjukmat, Orvar äter torrfoder och är nöjd med det. Men lite gott är det ju med mjukmat…

Efter en kopp kaffe och två knäckemackor skrev jag klart min textanalys och skickade den. Sedan var det hög tid att sova, men jag gick ut i köket och fixade lite mer kaffe och drack det i schäslongen innan jag släckte lampan. Jag hade haft FFP2-andningsskydd på mig och inte fått i mig tillräckligt med kaffe under arbetspasset. Jag led av koffeinbrist.

Det här inlägget postades i Livet, Mammason, Mitt nya (arbets-)liv. Bokmärk permalänken.

Ett svar på Antingen eller…

  1. Znogge skriver:

    Visst finns det måsten här i livet. Står man inför en flytt och ska tömma en bostad finns det både måsten och en deadline att förhålla sig till. Det finns många floskler som till exempel att det inte finns något dåligt väder. Suck, det finns hur dåligt väder som helst!
    Det blev ännu en fullmatad dag för din del men mycket hann du med ändå.

    Önskar en god onsdag nu!

    Kram

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *