Årsmöte med seminarium

Har varit på Republikanska föreningens Stockholmsavdelnings årsmöte. Det här är en av de föreningar där jag enbart är passiv medlem. Inte för att jag inte skulle vilja vara aktiv och engagerad, men någon måtta får det väl ändå vara på den tid jag lägger på olika förtroendeuppdrag och som volontär.

Innan årsmötet började bjöds vi på lunchmacka och sedan ett trevligt föredrag. man hade bjudit in Lars Ohly som föreläsare. Jag har aldrig hört honom föreläsa innan, men han är både duktig och rolig att lyssna på. Vi fick möjlighet att skratta flera gånger åt anekdoter han berättade. Ämnet var naturligtvis i föreningens anda och handlade om monarki och republik och varför en modern demokrati bör välja sin stadschef på ett demokratiskt vis istället för att posten går i arv.

Själva årsmötet var som årsmöten är mest, formalia och val. Det som är roligt med den här föreningen är den stora åldersspridningen med unga, gamla och alla åldrar däremellan.

 

Det här inlägget postades i Livet. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *